I Spotkanie Ekumeniczne w Chróstniku

28.1 2018

28 stycznia 2018r. odbyło się w kościele w Chróstniku I Spotkanie Ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego w sposób szczególny wspominano księdza Beniamina Schmolcka (1672 – 17370) – ewangelickiego duchownego urodzonego w Chróstniku, wybitnego śląskiego pieśniarza i poety, autora wielu ewangelicznych pieśni.

Spotkanie uświetniły władze samorządowe: Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, który objął patronatem I Spotkanie Ekumeniczne w Chróstniku, Starosta Lubiński Adam Myrda, Radni Rady Gminy, przedstawiciele Rady Sołeckiej na czele z Elżbietą Białosiewicz oraz liczni Parafianie.

Podczas Spotkania nasz proboszcz ks. kan. Kazimierz Rapacz wygłosił referat o Wielkim Chrostniczaninie, przedstawiając życie i twórczość ks. Beniamina Schmolcka. Ks. Jerzy Gansel z parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Legnicy mówił o teologicznym charakterze twórczości ks. B. Schmolcka. Z kolei ks. prot. Jerzy Malisz z parafii Kościoła Prawosławnego z Zimnej Wody opowiedział zebranym o obrzędach Bożego Narodzenia w Kościele Prawosławnym.

Ks. Jerzy Gansel odprawił nabożeństwo ekumeniczne przywołując fragmenty Pisma Świętego.

Podczas spotkania zaśpiewano kilka pieśni ewangelicznych, autorstwa wspominanego ks. Benjamina Schmolcka pod przewodnictwem Organisty z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Na wielkie brawa zasłużył sobie zespół „Rozśpiewane Pastuszki” z Gogołowic, który w pięknych aranżacjach przedstawił tradycyjne kolędy i pastorałki Bożonarodzeniowe.

Na koniec modlitw wszyscy duchowni udzielili zebranym błogosławieństwa Bożego.

Na zakończenie Spotkania wszyscy uczestnicy przeszli pod pamiątkową tablicę umieszczoną na ścianie kościoła w Chróstniku, upamiętniającą wielkiego Obywatela tej ziemi,  ks. Beniamina Schmolcka, aby złożyć wiązankę kwiatów jako wyraz wdzięczności i pamięci.

Wszyscy rozstali się z poczuciem spotkania za rok, by znów upamiętnić ks. Beniamina Schmolcka, który tak potrafi zbliżyć do siebie ludzi…